Nowy Rok odnaleziony

3-01-2022 9:44

W dniu 2 stycznia na stacji kolejowej w Końskich zebrała się grupa śmiałków gotowych wyruszyć na poszukiwanie Nowego Roku.

Na apel i zaproszenie Klubu Turystyki Aktywnej PTTK PASAT w Końskich odpowiedzieli nie tylko mieszkańcy Końskich, ale też przyjezdni ze Starachowic, okolic Opoczna, Bliżyna, a nawet Kielc. Wycieczkę pieszą poprowadziła Magdalena Weber, która podziękowała za tak znaczne zainteresowanie nową inicjatywą Klubu. Punktualnie o godz. 9:16 wszyscy wyruszyli pociągiem do Wąsosza Koneckiego.

 

Spacer rozpoczął się od odwiedzenia pomnika poświęconego pamięci żołnierzy AK uczestniczących w akcji na pociąg w nocy z 19 na 20 sierpnia 1943 r. Pomnik znajduje się tuż przy peronie kolejowym. Po krótkim wprowadzeniu historycznym, zapoznaniem się z sylwetkami bohaterów, uczestnicy przeszli nieoznakowaną trasą do źródełka Wąsosz, gdzie zapłonęło turystyczne ognisko. Tam powitano Nowy Rok symboliczną lampką szampana i ...dojedzeniem świątecznych smakołyków :) W turystycznych warunkach, łapiąc z trudem fale zasięgu, udało się też odsłuchć na żywo premierowy odcinek słuchowiska "Krew i żelazo", które realizowane jest przez Polskie Radio Kielce wspólnie z Zabytkowym Zakładem Hutniczym w Maleńcu. Serdecznie polecamy je uwadze naszych sympatyków, bowiem doskonale promuje ciekawostki historyczne naszego regionu. Nowe odcinki będą emitowane na antenie Radia Kielce w każdą niedzielę o godz. 10:45, zaś wszystkie znajdą się na stronie radia pod linkiem (kliknij tutaj).

 

 

 

 

Po posileniu się, w promieniach nieśmiało wychylającego się zza chmur słońca, uczestnicy duktami leśnymi powędrowali przez lasy do Końskich. Cała trasa wędrówki liczyła ok. 12 km i zakończyła się pod siedzibą naszego Oddziału zaproszeniem na XXXV Rajd Zimowy. Ten już za dwa tygodnie! Zgłoszenia jeszcze trwają ;) (kliknij tutaj)

 

Fot. Jolanta Pera