Nasze szlaki czyste szlaki

12-06-2022 17:16

Podczas kolejnej społecznej akcji zainspirowanej przez Muzeum Regionalne PTTK w Końskich oraz Klub Górski PTTK Końskie udało nam się wspólnie posprzątać 42 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych na Ziemi Koneckiej.


Od kilku lat członkowie PTTK wspierani zaprzyjaźnionymi osobami przeprowadzają społeczną akcję pod hasłem „Nasze szlaki – czyste szlaki”. Działanie to ma na celu posprzątanie po ubiegłorocznym sezonie turystycznym i okresie zimowym znakowanych pieszych szlaków turystycznych w obrębie gminy Końskie. Prace prowadzono na 6 leśnych odcinkach szlaków pieszych na łącznej długości 42 km:

  • Szlak niebieski Piekło – Końskie 8 km
  • Szlak niebieski Stara Kuźnica – Końskie 8 km
  • Szlak żółty Wąsosz Nowiny - Końskie 7 km
  • Szlak niebieski Piekło – Sielpia 6 km
  • Szlak czerwony Stara Kuźnica – Piła 6 km
  • Szlak czerwony Niebo – Piła 7 km

Uczestnicy akcji zebrali 17 wielkich worów śmieci porzuconych przez pseudo-turystów. Były to głównie plastikowe opakowania „pet”, puszki i butelki po piwie oraz napojach, reklamówki i inne opakowania po artykułach spożywczych. W porównaniu do lat ubiegłych zebrano stosunkowo mniej odpadów. Przyczyną tego był zapewne mniejszy ruch turystyczny spowodowany trwającą w roku ubiegłym pandemią, ale także zwiększająca się z roku na rok świadomość i przekonanie ludzi o potrzebie dbania o środowisko naturalne. Teraz spacerowanie posprzątanymi duktami i ścieżkami leśnymi sprawiać będzie wszystkim większą przyjemność.

W tym roku z zaproszenia do udziału w akcji skorzystało 14 osób. Szlaki sprzątali: Elżbieta Brodnicka, Ada Dębowska, Przemysław Janiszewski, Jan Kowalski, Gabriela Łaska, Rafał Majewski, Anna Męcina, Wojciech Pasek, Grzegorz Raczkowski, Stanisław Świadek, Grzegorz Węgrecki, Krzysztof Wiatr, Anna Tkaczyk i Agnieszka Zatora. Za to społeczne działanie bardzo Wam dziękuję, w imieniu własnym oraz turystów wędrujących koneckimi szlakami.

Wojtek Pasek