Słoneczny Cross już za nami

1-06-2023 6:39

Kolejna, osiemnasta edycja Cross Maratonu „Przez Piekło do Nieba” za nami.

W niezwykłej scenerii sosnowych lasów ponad 200 zawodników rywalizowało na lubianej przez biegaczy 7-mio kilometrowej pętli wokół Piekła, ze startem i metą w Niebie. Impreza tradycyjnie odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztofa Obratańskiego. Pomimo spartańskich warunków sanitarnych, do Nieba zjechali biegacze i turyści z całej Polski. Górę wzięły malownicze dukty leśne, nieskażona przyroda i niesamowita, rodzinna wręcz atmosfera. Sprzyjała też pogoda, idealna do biegania i wędrówek.

 

Zawodnicy rywalizowali w 12 kategoriach wiekowych na dystansie klasycznego maratonu 42,195km. Dla mniej zaawansowanych biegaczy i piechurów przewidziano dystans o połowę krótszy – półmaratonu. Faworyt biegu głównego i jego pięciokrotny zwycięzca Karol Grabda z Mirowa, tak jak zaplanował, pokonał po ciężkiej kontuzji dwie pętle i oddał pole walki rywalom. Wśród mężczyzn na dystansie pełnego maratonu najlepszy okazał Grzegorz Stępień z Opoczna z czasem 3:04.30. Kolejne miejsca zajęli: Sebastian Skowron ze Skarżysko Kam. i Łukasz Woźniak z Niekłania Wielkiego. Wśród kobiet zwyciężyła ubiegłoroczna srebrna medalistka Ilona Werenkowicz-Wrona z Pawłowa z czasem 3:50.27 przed Sylwią Drzewiecką z Wiskitek i Beatą Morawską z Radomia W klasyfikacji drużynowej XVIII Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego w Biegu Maratońskim na podium znalazły się dwie drużyny reprezentujące PTTK Końskie. Drugie miejsce zajął Klub Górski PTTK Końskie, a trzecie Klub Biegacza „Pasat”. Zwyciężył zespól 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Kielc. Koneckie teamy reprezentowali: Ada Dębowska, Magdalena Jarosińska-Kuik, Gabriela Łaska, Karolina Stefańska, Piotr Bazler, Norbert Górecki, Wojciech Pasek, Bartosz Piotrowski, Marcin Sidor i Piotr Bańbura.

 

Głównym partnerem maratonu, a zarazem fundatorem nagród był Urząd Miasta i Gminy w Końskich. Nagrody ufundowali także: Rada Miejska w Końskich i Starostwo Powiatowe w Końskich. Dzięki Piotrowi Bocheńskiemu z firmy NOWY DOM Projekty Budowlane można było prowadzić pomiar czasu za pomocą elektronicznych chipów i degustować wyroby wędliniarskie kolejnego sponsora - Zakładów Mięsnych „Polstan” Wiesława Stępnia z Pijanowa. Sołtys wsi Niebo Elżbieta Szejna-Kuleta użyczyła swojego domu na bazę zawodów. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska wchodząca w skład Grupy Polmlek zapewniła degustację koneckich jogurtów i soków, Andrzej Gruszkiewicz obdarował szczęśliwców w losowaniu talonami do zrealizowania w Wypożyczalni Sprzętu Wodnego „Delfin”, a Ewa Gumula z Kielc ufundowała talony na bezpłatne korzystanie z Parku Linowego „Kamrat” w Sielpi. Czołowi zawodnicy opuszczali Ziemię Konecką zaopatrzeni w wykonane na okoliczność maratonu oryginalne siekiery ufundowane przez Adę Dębowską. Te wyjątkowe nagrody stały się już symbolem maratonu i jego głównym trofeum. Wśród wszystkich uczestników imprezy rozlosowanych zostało ponad 100 upominków i nagród rzeczowych.

 

Puchary i nagrody zwycięzcom wręczali: zastępca Burmistrza Miasta i Gminy w Końskich Marcin Zieliński, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka i dyrektor maratonu.

 

W imieniu organizatorów i uczestników maratonu pragnę złożyć serdeczne podziękowania dla wymienionych wyżej fundatorów nagród. Równie gorące słowa podziękowania kieruję do wolontariuszy, którzy spowodowali, iż impreza była wyjątkowo udana. W organizację maratonu zaangażowała się bardzo mocno Ada Dębowska. Samo przeprowadzenie imprezy było możliwe wyłącznie dzięki społecznej pracy działaczy i sympatyków PTTK Końskie wśród których znaleźli się: Anna Męcina, Mirosław Gryglicki, Magdalena Weber, Grzegorz Węgrecki, Wiesław Jakubowski, Jerzy Więckowski, Marek Jordan, Katarzyna Stępień, Katarzyna Siemieniuch, Stanisław Świadek, Marek Baran, Radosław Nowek, Tadeusz Śliwak, Maciej Jasiński, Jacek Tarnowski, Grzegorz Raczkowski, Zygmunt Wilk, Adam Opatowicz, Zbigniew Gontek, Piotr Sosnowski i Włodzimierz Wojciechowski.

 

Wyżej wymienionym bardzo dziękuję za okazaną pomoc, a zawodnikom biorącym udział w imprezie za stworzoną atmosferę prawdziwego święta biegania.

Wojtek Pasek

 

Wyniki Maratonu 42 km - kliknij tutaj

 

Wyniki Półmaratonu 21 km - kliknij tutaj

 

Lista sponsorów - kliknij tutaj

 

Bogata galeria zdjęć - kliknij tutaj