90 lat krajoznawstwa - relacja z konferencji
W dniu 23 listopada w Koneckim Centrum Kultury zainaugurowaliśmy jubileuszowy rok Oddziału PTTK w Końskich. Konferencja ph. „90 lat krajoznawstwa na Ziemi Koneckiej” skupiła na sali blisko 90 osób. Dziękujemy, że byliście z nami! Czytaj dalej
Inauguracja roku jubileuszowego PTTK
W dniu 23 listopada br. (sobota) w Koneckim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie konferencyjne pt. "90-lecie krajoznawstwa na Ziemi Koneckiej". Czytaj dalej
28 Rajd Niepodległości
Tegoroczny Rajd Niepodległości odbył się tradycyjnie w sobotę poprzedzającą Święto Niepodległości. Czytaj dalej
Dziękujemy za okazane wsparcie
Serdecznie dziękujemy darczyńcom, kwestującym z puszkami oraz wszystkim tym, którzy wsparli organizację tegorocznej kwesty. Czytaj dalej
Ciekawa wycieczka do Krakowa
W dniu 19 października br. po raz kolejny odwiedziliśmy Kraków, pogoda i humory dopisały, a atrakcje spełniły oczekiwania uczestników! Czytaj dalej
prev
next

90 lat krajoznawstwa - relacja z konferencji

23-11-2024 22:50

W dniu 23 listopada w Koneckim Centrum Kultury zainaugurowaliśmy jubileuszowy rok Oddziału PTTK w Końskich. Konferencja ph. „90 lat krajoznawstwa na Ziemi Koneckiej” skupiła na sali blisko 90 osób. Dziękujemy, że byliście z nami!

 

Każdego roku spotykaliśmy się pod koniec listopada, aby zgłębiać tematykę historii naszego regionu. Tak było i tym razem. Aby ugryźć temat bardziej pod względem krajoznawczym zaprosiliśmy do współpracy muzea, przewodników i regionalistów. Dzisiejsi wykładowcy, jak i ich poprzednicy, też zaprosili nas na małą podróż w czasie zdradzając przy okazji, czego ciekawego możemy doświadczyć wybierając się na wycieczkę po szeroko pojętej Ziemi Koneckiej. Ziemi stanowiącej niegdyś własność Odrowążów, Małachowskich i Tarnowskich.

 

Spotkanie poprowadzili Krzysztof Wiatr – prezes oddziału oraz Katarzyna Stępień – członek zarządu oddziału.

 

Rozpoczęliśmy od podsumowania konkursów plastycznych ogłoszonych przez Szkołę Podstawową nr 2 w Końskich oraz Polski Związek Filatelistyczny. Konkursy na znaczek i kartkę pocztową ph.: „Nasza nowa hala sportowa” wyłoniły laureatów, a nagrody wręczali: Włodzimierz Seliga – prezes Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego PZF, Jacek Szmit – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich oraz Janina Ceterowska – opiekunka Młodzieżowego Koła Filatelistycznego nr 3. Nagrody otrzymali:

- kartka pocztowa: Filip Chrząszcz (I miejsce), Jakub Chrząszcz (II miejsce) i Amelia Trawińska (III miejsce)

- znaczek pocztowy: Lena Fałdzińska (I miejsce), Hanna Bobińska (II miejsce) i Amelia Trawińska (III miejsce).

 

Następnie prezes Krzysztof Wiatr podsumował tegoroczną kwestę na cmentarzu parafialnym. Wspomniał, że tegoroczna kwesta była poświęcona pamięci Marzenny Kwietniewskiej-Cisak - zmarłej w tym roku przewodniczącej Komisji Opieki nad Zabytkami naszego oddziału. Do wspomnień przyłączyła się też jej córka - Tamara Człeczyńska-Cisak. Prezes wręczył podziękowania osobom kwestującym w dniach 1 i 2 listopada. W tym roku wspólnie zebraliśmy 12 672,44 zł!

 

Część wykładowa została podzielona na 2 panele. W pierwszym wystąpili nasi przyjezdni goście. Pan Adam Grabowski – dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie zachwycił nas opowieścią o najciekawszych zakątkach ziemi opoczyńskiej. Usłyszeliśmy nie tylko o zamku kazimierzowskim w Opocznie, pałacu w Białaczowie własności Stanisława Małachowskiego, o Anielinie i Poświętnem, ale też Żarnowie, skansenie w Niebowie i wielu innych ciekawych miejscach. Przewodniczka, miłośniczka gór Elżbieta Walczak-Miszczak zaprosiła nas na multimedialną wycieczkę po miejscowościach powiatu włoszczowskiego odkrywając tajemnice stolicy powiatu, gdzie w kościele pw. NMP pochowany jest Mikołaj Małachowski, ciekawostki Kurzelowa oraz dworów w Bieganowie i Ludyni. Opowiedziała też o postaciach związanych z regionem: hetmanie Stefanie Czarnieckim, Janie Brożku, Emilu Godlewskim i Adamie Piaseckim. Historię Stąporkowa „odczarował” Mateusz Zawada, na co dzień psycholog, z pasji i wyboru dociekliwy pasjonat, administrator profili „Miasto Stąporków - nasza historia” w mediach społecznościowych. Podczas opowieści przypomniał sylwetki twórców potęgi przemysłowej Stąporkowa z rodów Małachowskich i Tarnowskich oraz założycieli uzdrowiska w Czarnieckiej Górze. Ważną częścią wystąpienia było podkreślenie aspektów życia społecznego mieszkańców ziem stąporkowskich: edukacji, animacji życia kulturalnego i działalności organizacji tj.: Ochotniczej Straży Ogniowej, Ligi Kobiet, orkiestry dętej czy drużyn sportowych i grup teatralnych.

 

W przerwie kawowej obecni na spotkaniu mogli podziwiać wystawy: prac konkursowych na znaczek i kartkę pocztową, wydawnictw o tematyce krajoznawczej, pamiątek turystycznych z naszych wydarzeń, a także medali Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wydanych przez oddziały PTTK z kolekcji Wojciecha Paska. Szczególną wystawę przygotowało Stowarzyszenie Historyczne PASJA pokazując artefakty, jakie udało się znaleźć podczas 2-letnich poszukiwań w okolicy zabudowań klasztornych w Kazanowie. Kolega Bogdan Faworski zapraszał też do wpisania się do kroniki jubileuszowej. Mamy nadzieję, że jej karty wypełnią się podczas przyszłorocznych wydarzeń turystycznych.

 

Druga część wykładów przewidywała wystąpienia rodzimych prelegentów. Pan Radosław Nowek – prezes Stowarzyszenia Historycznego PASJA opowiedział o poszukiwaniach sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej, a Lucyna Milczuszek przybliżyła historię powstania naszej oddziałowej odznaki regionalnej pn. Turysta Ziemi Koneckiej oraz przypomniała najważniejsze ciekawostki o miejscowościach, które należy odwiedzić by odznakę zdobyć.

 

Dzisiejszym spotkaniem chcieliśmy podkreślić, że stoimy u progu roku jubileuszowego. Struktury naszego oddziału sięgają lat 30-tych ubiegłego wieku, kiedy to pod czujnym okiem Stanisława Malanowicza i Mieczysława Radwana krystalizowały się struktury muzeum w Sielpi. A przypomnijmy było to w 1934 r., czyli 90 lat temu! Myśl krajoznawcza i chęć popularyzacji historii kiełkowała w sercach regionalistów i działaczy społecznych, a zaowocowała powstaniem stowarzyszenia działającego w sferze turystyki i krajoznawstwa, powstaniem naszego oddziału. Tak społecznicy i miłośnicy historii zjednoczyli się wybierając na pierwszego prezesa Stanisława Malanowicza. W przyszłym roku będziemy świętować jubileusz 90-lecia tego faktu, 90-lecia działalności naszego oddziału.

 

Na dzisiejszej inauguracji byli z nami: Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński - zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, Włodzimierz Seliga – prezes Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Filatelistycznego, Jacek Szmit – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich, członkowie Komisji Opieki nad Zabytkami, Andrzej Mijas - dyrektor ZOSIR w Końskich, Edyta Wiatrowska – radna Gminy Gowarczów z mężem Dariuszem Wiatrowskim, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Końskich z opiekunami, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich z rodzicami oraz członkowie i sympatycy naszego Oddziału. Wydarzenie zorganizowano przy wsparciu Gminy Końskie, Koneckiego Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej MiG Końskie.

Ostatnio dodane zdjęcia

Konferencja nau...
Konferencja nau...
Konferencja nau...
Konferencja nau...
Konferencja nau...
Konferencja nau...

CookiesAccept

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii.

Jeśli nie zmienisz ustawień przeglądarki, wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji w Polityce Prywatności pod adresem http://pttkkonskie.pl/polityka-prywatnosci

Zrozumiałem