I Świętokrzyska Przechadzka - relacja

27-10-2021 7:14

Zgodnie z zapowiedziami w ubiegłą sobotę 23 października odbyliśmy wycieczkę autokarowo-pieszą z cyklu "Przechadzki Świętokrzyskie".

Celem wyprawy było przejście szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej z Nowej Słupi do Św. Katarzyny. Kameralne grono turystów pod przewodnictwem Lucyny ruszyło w jednym z najpiękniejszych dni tegorocznej jesieni skrajem Świętokrzyskiego Parku Narodowego, by odkrywać tajemnice kolejowych transportów drewna, rudy oraz turystów ;)
Szlak został oznakowany przez pracowników ŚPN jako ścieżka edukacyjna i jako taka z pewnością spełnia swoją rolę. Na trasie mogliśmy dowiedzieć się więcej o charakterystycznych stacjach kolejki, miejscach o których już nikt nie pamiętał jak choćby leśny kamieniołom czy mogiła rodzeństwa Pastuszków bestialsko zamordowanych przez Niemców w 1943r. W promieniach przebijającego się słońca podziwialiśmy nie tylko dawną infrastrukturę kolejową, lecz także otaczającą przyrodę z majestatycznymi puszczańskimi drzewami, leśnymi strumieniami przy akompaniamencie szeleszczących dywanów z liści. Mimo doskonałych nastrojów, sprzyjającej pogody i okoliczności przyrodniczych z radością przywitaliśmy bramę Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Św. Katarzynie - w końcu do przejścia było 16 km i zmęczenie lekko dawało się we znaki. Przemierzając tą jedną z bardziej znanych miejscowości w Górach Świętokrzyskich dotarliśmy do autokaru, który szczęśliwie zawiózł nas do Końskich.


Z niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne wyprawy.