XLV Rajd Bab za nami

9-03-2020 11:00

Można rzec, że od początku roku żadna prognoza pogody nie sprawdza nam się na rajd. Tym razem na szczęście deszczowe zapowiedzi znów nie były trafione. Uczestników XLV Rajdu Bab powitało w sobotę piękne słońce.

Liczna frekwencja, dużo młodzieży, całe rodziny z dziećmi oraz grupki sympatyków naszego Oddziału PTTK - tak w skrócie możemy podsumować uczestników biorących udział w sobotnim Rajdzie Bab. 

 

Dla nas, jako organizatorów, ta sobota rozpoczęła się dość wcześnie. Tuż po godzinie 8:00 sędziowie stojący na punktach kontrolnych, weryfikujący właściwe wykonanie konkurencji na trasie rajdu, przybyli po konieczne akcesoria i karty sędziowskie. Na trasę rajdu wyszli jeszcze na długo przed uczestnikami rajdu, a byli to: Adrian Bodasiński, Ada Dębowska, Rafał Dulewicz z córką, Bogdan Kozubski, Ania Męcina, Grzegorz Raczkowski, Anna i Daniel Rąbalscy, Katarzyna Stępień, Marianna Stępień, Tadeusz Śliwak, Krzysztof Wiatr, Beata, Martyna i Paweł Wilkowie, Włodzimierz Wojciechowski z żoną, Wojciech Ziółkowski. Weryfikację rozpoczęliśmy jeszcze przed godziną 9:00, gdyż wszelkie prognozy wskazywały na udział blisko 350 osób. Przy stołach weryfikacyjnych zasiadły: Zdzisława Król, Anna Tkaczyk, Magdalena Weber oraz Sylwia Zielińska. Przyjmowały zgłoszenia i wpłaty, wydawały pamiątkowe znaczki z czarującą czarownicą oraz nadawały numery drużynom, gotowym do stawienia czoła rajdowym konkurencjom. Na trasę wyruszyło 67 drużyn!

 

Wśród uczestników była młodzież pod opieką nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich, Koła SKKT-PTTK przy Szkole Podstawowej w Miedzierzy, Publicznej Szkoły Podstawowej w Krasnej, Szkoły Podstawowej w Białaczowie, Szkoły Podstawowej w Miedznej Drewnianej oraz liczna grupa zorganizowana turystów z Oddziału Miejskiego PTTK w Skarżysku-Kam. Turyści indywidualni przyjechali do nas z Kielc, Bliżyna, Piotrkowa Trybunalskiego, Przysuchy, Opoczna, Piaseczna, Miedzianej Góry, Żarnowa, Stąporkowa i Radoszyc. Wszyscy podzieleni na drużyny rywalizowali na trasie rajdu rozwiązując łamigłówki oraz startując w konkurencjach sprawnościowych. Były rzuty do celu, gra w karty, wirówka, konkurencje losowe, a na koniec nawet odgadywanie postaci - bohaterów filmów i bajek. Trasa rajdu wiodła z Końskich leśnymi ostępami i duktami w kierunku Górnego Młyna i dalej na południe w kierunku Nieba oraz powrót do miasta od strony Izabelowa, całość minęła wszystkim bardzo szybko.

 

Na mecie zorganizowanej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich zapłonęło ognisko, nad którym czuwał Paweł Wilk. Po wędrówce kobiety otrzymywały słodką niespodziankę, a wszyscy mogli posilić się pieczoną kiełbaską i sprawdzić czy dopisało mu szczęście w losowaniu. Rozlosowano blisko 200 nagród i upominków rzeczowych, wśród których znalazły się plecaki i piórniki szkolne, kapelusze kibica, piłki, mapy i wydawnictwa turystyczne.

 

Najważniejsze jednak było ostateczne podsumowanie. Na uroczyste zakończenie, które poprowadził Wojciech Pasek - prezes naszego Oddziału PTTK, przybyli zaproszeni goście: Jacek Szmit - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich, Marcin Zieliński - zastępca burmistrza MiG Końskie, Krzysztof Stachera - naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia. Panowie skierowali kilka ciepłych słów, szczególnie do uczestniczek rajdu, a następnie wręczali nagrody rzeczowe dla 10 zwycięskich drużyn, pamiątkowe medale dla zajmujących podium, a także puchary dla zwycięzców.

 

A tak ostatecznie przedstawiła się klasyfikacja drużynowa:

Miejsce 10 - Drużyna nr 16 - Morsy z Madagaskaru - Seniorzy ze Skarżyska Kamiennej

Miejsce 9 - Drużyna nr 52 - Stokrotki z opiekunką Małgorzatą Hejdą

Miejsce 8 - Drużyna nr 27 - Snajperzy Plejsona z ZSP nr 1 w Końskich

Miejsce 7 - Drużyna nr 49 - Drużyna Pierścienia z opiekunką Magdaleną Kurp

Miejsce 6 - Drużyna nr 12 - Morsy Skarżysko

Miejsce 5 - Drużyna nr 5 - Mądre sowy z SKKT-PTTK w Miedzierzy

Miejsce 4 - Drużyna nr 25  - AKA ZOO z ZSP nr 1 w Końskich

Miejsce 3 - Drużyna nr 45 - Fantastyczna szóstka z Kielc

Miejsce 2 - Drużyna nr 26 - Tikitaki z ZSP nr 1 w Końskich

Miejsce 1 - Drużyna nr 41 - Myszo-Jelenie z SP nr 2 w Końskich

 

Na koniec drogą losowania wybrano Miss Rajdu. Została nią Katarzyna Pabjańska ze Skarżyska-Kam, która otrzymała pamiątkowego pluszowego misia.

 

Dziękujemy wszystkim za udział, uśmiechy na starcie i mecie oraz zapraszamy na kolejne wydarzenia naszego Oddziału - już w maju biegi uliczne, majówka oraz maraton:)

 

Tymczasem krótka galeria zdjęć z zakończenia: