XVII Cross Maraton - wyniki

1-06-2022 13:16

Siedemnasta edycja Cross Maratonu „Przez Piekło do Nieba” przeszła do historii.


W pięknej scenerii sosnowych lasów i rodzinnej niemal atmosferze ponad 200 zawodników rywalizowało na sprawdzonej i lubianej przez biegaczy 7-mio kilometrowej pętli wokół Piekła, ze startem i metą w Niebie. Impreza po raz kolejny odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztofa Obratańskiego. Do Nieba zjechali biegacze i piechurzy z całej Polski. Nie było wygód, a nawet podstawowych warunków sanitarnych. Były za to malownicze dukty leśne i kontakt z nieskażoną przyrodą. Aura okazała się wyjątkowo sprzyjająca i łaskawa dla biegaczy oraz organizatorów. Zapowiadane deszcze z burzami ominęły Ziemię Konecką, no może poza kilkuminutowym rzęsistym opadem podczas uroczystego zakończenia imprezy. Elektroniczny pomiar czasu zapewniła sprawdzona już firma Ireneusza Górnika „Personal Best”.


W rywalizacji mężczyzn na dystansie maratonu najlepszy okazał się po raz piąty w historii imprezy i drugi z rzędu Karol Grabda z Mirowa. Wygrał z czasem 2:53.00. Kolejne miejsca zajęli: Jarosław Lubiński z Lipna i Michał Karwowski z Łodzi. Wśród kobiet zwyciężyła Karolina Waśniewska z Radomia z czasem 3:35.03 przed Iloną Werenkowicz-Wrona z Rzepina i Agnieszką Rudnicką z Warki.

 

Indywidualnie z mieszkańców Ziemi Koneckiej najlepiej zaprezentowała się Agnieszka Wilk, zdobywając brązowy medal w Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego w Biegu Maratońskim. W klasyfikacji drużynowej mistrzami województwa zostali po raz koleny reprezentanci Klubu Biegacza „Pasat” w Końskich.

 

Głównym partnerem maratonu, a zarazem fundatorem nagród był Urząd Miasta i Gminy w Końskich. Nagrody ufundowali także: Rada Miejska w Końskich, Rada Powiatu i Starostwo Powiatowe w Końskich. Dzięki Piotrowi Bocheńskiemu z firmy NOWY DOM Projekty Budowlane można było prowadzić pomiar czasu za pomocą elektronicznych chipów i degustować wyroby wędliniarskie kolejnego sponsora - Zakładów Mięsnych „Polstan” Wiesława Stępnia z Pijanowa. Sołtys wsi Niebo Elżbieta Szejna-Kuleta użyczyła swojego domu na bazę zawodów. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska zapewniła degustację koneckich jogurtów, Andrzej Gruszkiewicz obdarował szczęśliwców w losowaniu talonami do zrealizowania w Wypożyczalni Sprzętu Wodnego „Delfin”, a Ewa Gumula ufundowała talony na bezpłatne korzystanie z Parku Linowego „Kamrat” w Sielpi. Czołowi zawodnicy opuszczali Ziemię Konecką zaopatrzeni w okolicznościowe siekiery ufundowane przez Adę Dębowską. Te wyjątkowe nagrody stały się już symbolem maratonu i jego głównym trofeum.

 

Puchary i nagrody wręczali zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy w Końskich Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk oraz przedstawiciel starosty koneckiego Krzysztof Stachera.

 

W imieniu organizatorów i uczestników maratonu pragnę złożyć serdeczne podziękowania dla wymienionych wyżej fundatorów nagród. Równie gorące słowa podziękowania kieruję do wolontariuszy, którzy spowodowali, iż impreza była wyjątkowo udana. W przygotowanie maratonu zaangażowana była bardzo mocno Ada Dębowska, która na tą okoliczność otrzymała od biegaczy z Krosna okazały kryształowy puchar z dedykacją. Samo przeprowadzenie imprezy było możliwe dzięki pracy działaczy społecznych i sympatyków PTTK Końskie wśród których byli: Anna Męcina, Mirosław Gryglicki, Radosław Nowek, Tadeusz Śliwak, Grzegorz Węgrecki, Krzysztof Mijas, Maciej Jasiński, Jacek Tarnowski, Grzegorz Raczkowski, Michał Wojtaszewski, Rafał Dulewicz, Magdalena Weber, Gabriela Łaska, Bogdan Kozubski, Zbigniew Gontek, Włodzimierz Wojciechowski i Piotr Sosnowski.

Wyżej wymienionym bardzo dziękuję za okazaną pomoc, a zawodnikom biorącym udział w imprezie za stworzoną atmosferę biegowego święta.

Wojtek Pasek

Niebo, 28 maja 2022r.

 

WYNIKI MARATON - pobierz

 

WYNIKI PÓŁMARATON - pobierz

 

GALERIA FOTOGRAFII (A. Dębowska, W. Pasek, G. Raczkowski) - zobacz

 

GALERIA FOTOGRAFII - T. Śliwak - zobacz