Piękne widoki ze Starej Góry

29-05-2023 8:32

Blisko dwudziestoosobowa ekipa ruszyła z Klubem Turystyki Aktywnej PTTK PASAT w Końskich śladem dawnych kolejek na hałdę kopalni Stara Góra.

W niedzielę 28 maja na zaproszenie Klubu Pasat odpowiedzili członkowie i sympatycy Oddziału PTTK w Końskich. Na zbiórce na stacji PKP stawiło się blisko 20 osób gotowych poznać zakamarki leśne okolic Stąporkowa. Wycieczkę poprowadziła przewodniczka Magdalena Weber - prezes Klubu PASAT. Uczestnicy rozpoczęli wędrówkę ze stacji PKP w Stąprokowie, skąd skierowali swe kroki przez Koprusę do pomnika rodziny Gutów. Następnie przez leśne ostępy wędrowali w kierunku północnym do Starej Góry. Suchą stopą udało się dotrzeć do dawnej pokopalnianej hałdy. Niepozorna ścieżka skierowała rajdowiczów z głównej trasy na leśne pagórki, które początkowo nie zapowiadały tak wspaniałego efektu. Szczyt starej hałdy okazał się wspaniałym punktem widokowym, z którego udało się dostrzec nie tylko Stąporków i Końskie, ale też Gowarczów, Opoczno, a nawet Kielce i pasma gór świetokrzyskich.

Po krótkiej przerwie i sesji zdjęciowej, przez Wielką Wieś, wszyscy powędrowali leśnymi duktami do Niekłania, gdzie z gorącymi racuchami i lodami czekała Pani Dorota. Była okazja do odpoczynku i regeneracji. Następnie pozostało jedynie dotrzeć na przystanek PKP Wólka Plebańska i wrócić pociągiem do Końskich.

 

Poniżej kilka ujęć z trasy. Fot. Michał Konarski i Michał Młodawski